הקלטת ראפרים ובחירת מיקרופון – Next-Pro ממליצים

RAPPER STUDIO

Next-Pro מציעה מגוון מיקרופונים למטרות שונות ומגוונות. בעוד רבים מחברי קהילת הראפ וההיפ-הופ מתנסים או התנסו באיזושהי נקודה בעבר עם הקלטה ביתית, לדעתינו – כאשר מקליטים שירת ראפ, רוב הטכניקות והתפיסות הקלאסיות בנוגע לקלטה כלל לא רלוונטיות. בכתבה הזו נצלול לכמה מהקונספטים העיקריים שחייבים לדעת כשמקליטים זמרי ראפ.

התמודדות עם זרימות מהירות ומשפטים מסובכים
זמרים נוטים בדרך כלל למקד את מירב תשומת לבם בהגיית המילים ובמנגינה. המפתח הוא לוודא שניתן השמוע ולהבין כל מילה ושיש למאזינים מספיק זמן לעבד את מה שנאמר. עם ראפרים, זה לעתים קרובות ההיפך הגמור. זרימה מהירה מדי, דפוסי חריזה מורכבים יתר על המידה ומבני קצב חסרי היגיון הם סימפטומים נפוצים של חוסר היכולת של ראפרים מתחילים לבצע באופן מלא את מה שהם כתבו.

כאן נכנסת לתמונה טכניקה מעולם ההקלטות שידועה בשם ״Comping״. במסגרת אמנות ה-Comping, המפיק ייקח הקלטות רבות (״טייקים״) של אותו הקטע בשיר בדיוק וישלב חלקים שונים מהן ליצירת ביצוע אחד מושלם. בואו נאמר לדוגמא שאתם מתמודדים עם קטע של 8 תיבות מהירות ומורכבות במיוחד להקלטה, שהראפר פשוט לא מצליח לבצע בצורה מושלמת לכל אורכו. אך בטייק מס׳ 5 הוא הושיב את ארבע התיבות הראשונות, בטייק 9 הוא קלע עוד שתי תיבות בצורה מושלמת וב-11 הוא הושיב את ה-2 האחרונות. זה מקומו של המפיק לקחת את סכין המנתחים ולהתחיל לעבוד.

אנחנו תמיד נמליץ לדבוק בגישת ״תושיבו את זה בטייק אחד״, אבל במציאות יש פעמים שזה פשוט לא הולך לקרות. כאשר יש לך לקוחות משלמים ודד-ליינים לעמוד בהם, תחסכו לעצמיכם זמן וכאב ראש ולמדו לעבוד עם Comping. אם תעשו את זה מספיק טוב אף אחד לעולם לא ידע.

בחירת מיקרופון לראפר
כשמדובר בהקלטת שירה כמעט תמיד ננטה לבחור בקונדנסרים החביבים עלינו. AT2020, NT-1A עבור היוצרים הביתיים שבינינו, או Neumann U87 למי מאיתנו ששפר עליו מזלו. הם מציעים אופי, צבע ורגישות שפשוט לא תקבלו ממיקרופון דינמי. עם זאת, אם אנחנו הולכים להקליט ראפ, האם רגישות זה מה שאתם מחפשים?

ראפרים נוטים להיות מאוד אקספרסיביים בביצוע שלהם. אנרגיה היא אחד הדברים המרכזיים שעוברים בהקלטה ולכן עלינו לשקול ציוד שיכול להתמודד עם הברות אגרסיביות ודינמיקה תוקפנית. זו הסיבה שבראפ, הרבה פעמים הבחירה הטובה ביותר תהיה מיקרופון דינמי. להקליט ראפר עם SM58 היא כנראה לא הבחירה הזוהרת ביותר, אך יש לה פוטנציאל לתפוס ביצוע חי ואינטנסיבי יותר מאשר קונדנסר עדין. אם אתם בכל זאת מחפשים מיקרופון דינמי מעט מעניין יותר מה-58, אנחנו ב-Next-Pro ממליים בחום על דגמים דוגמת Shure SM7B או Electro-Voice RE20 -שניהם מציעים איכות גבוהה משמעותית וצליל בעל גוף מלא.

חשוב לציין שכל זה לא אומר שקונדנסרים לא יעבדו להקלטת ראפרים. לא כל MC ייתן ביצוע אינטסיבי ועוצמתי ולפעמים יידרש מכם לתפוס תפקידים עדינים יותר. הטקטיקה המוצלחת ביותר היא לראות כיצד המבצע מתפקד לפני ההקלטה וקבלת החלטה מושכלת לגבי סוג המיקרופון על פי זה.

טיפים בסיסיים לעיבוד קטעי ראפ
השלבים הבסיסיים לעיבוד כל הקלטת ווקאל הם די דומים. מניסיון רב שנים עם מגוון רחב של לקוחות, אנחנו ב-Next-Pro יודעים לומר שבחירת מיקרופון נכונה, בחירת קדם-מגבר מתאים, עבודה נכונה עם אקוולייזר, קומפרסור ו-De-Esser הם האלמנטים החשובים. הנה כמה טיפים נוספים שיעשו לכם חיים קלים יותר כשניגשים להקליט ביצועי ראפ.

כשזה מגיע לבחירת קדם-מגבר, כאלה שעושים שימוש בנורות וואקום (״קדם-מגבר שפופרתי״) בדרך כלל הולכים להיות הבחירה הטובה ביותר. ביצועי ראפ הדרך כלל יהיו אגרסיביים וזה הולך נהדר עם מעט חום ורוויה שניתן לקבל מהסוג הזה של הקדם-מגברים.

באשר לשימוש ב-EQ, לא הרבה שונה בהקשר של מוזיקת ראפ מאשר כל סגנון מוזיקלי אחר. דאגו לחתוך החוצה את התדרים הקיצוניים הנמוכים/הגבוהים הלא רצויים ואז השתמשו ב-EQ ככלי חיסורי במידת הצורך, בשביל להיפטר מעוד תדרים מעיקים. מה שצריך לזכור כאן הוא שרוב הראפרים לא שרים מנגינות, לכן סביר להניח שתקבלו יותר תוכן ב-Mid-Range שתצטרכו להתמודד איתו מבדרך כלל.

ידידינו הקומפרסור יזכה על פי רוב ליותר נוכחות מבדרך כלל. דחיסה בסגנון VCA תתאים כאן במיוחד, עם יחסים גבוהים של סביב 5:1 בדרך כלל יהיו בחירה טובה. עם הגזמה קלה של אפקט הדחיסה, הקומפרסור לא רק יביא לעוצמה אחידה יותר אלא גם יוסיף לאינטנסיביות של הביצוע.

גם באשר ל-De-Essing, סביר להניח שתמצאו את עצמיכם משתמשים בה יותר מבדרך כלל כדי לצמצם גבוהים צורמים. פלואו מהיר עם בחירות מילים יוצאות דופן בדרך כלל יצמצם את היכולת של המצבעים לשמור על דיקציה מושלמת.

שורה תחתונה
בהקלטת ראפרים יש בדרך כלל קצת יותר שיקולים מאשר עם זמרים של סגנונות אחרים. על פי ניסיון Next-Pro מיקרופון הוא אספקט חשוב, ומומלץ להתנסות הרבה כדי להגיע לתוצאה הרצויה. אל תפחדו להגיע לקיצוניויות עם אפקטים כמו קומפרסיה וסטורציה כדי למצוא צליל ייחודי ומעניין.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on pinterest
Pinterest

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *